Haşereler

Antalya Kene İlaçlama Kene Nedir ? Kene Nasıl İlaçlanır ?

Nedir : Son zamanlarda oldukça sık gündeme gelen kene, kan emici tehlikeli bir konakçı canlıdır.Boy: 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm),Renk: Koyu kızıl kahverengidir. Eklembacaklılar gurubunda olan bu haşere, doğduğunda altı bacaklı olup daha sonra iki bacak daha çıkarmakta toplamda sekiz bacağa sahip olmaktadır. Zıplama gibi bir yetileri olmadığı için genellikle yüksek yerlerden konaklarının üzerine atlamaya çalışırlar. Hayvanlarla insanlara yapışıp kan emerler.

Nerelerde Bulunur : Kene yaşam alanı geniş bir canlıdır. Keneler genellikle kırsal alanlarda karşımıza çıkmaktadırlar. Özellikle tarım işçileri bu haşereden oldukça etkilenmektedir. Çiftliklerin olduğu bölgelerde kenenin olmaması için hiçbir sebep yoktur. Temel hedefleri hayvanlar olsa da sık sık insanlara da yapışırlar. Ağaçların ve bitkinin olduğu her yerde üzerinize yapışmak için pusuda bekleyen keneler olabileceği gibi bu haşereler çeşitli yollar ile özellikle hayvanlar vasıtasıyla evlerinize de girebilir. Ev içinde bir dişi çatlağa, yarığa yumurta bırakırsa bir kene, hafta içerisinde yüzlercesi oluşur. Oldukça tehlikeli ve zararlı olabilen kene ile mücadele edilmediği takdirde bu haşereler daha da zararlı hale gelecektir.

Zararları Nelerdir : Keneler çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak son zamanlarda en çok zarar veren Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi tehlike saçmaktadır. Kene önceki konağından aldığı mikropları da yeni konağına taşımaktadır.  Keneler Kırım-Kongo Kanalı Ateşi’nin en önemli vektörleridir. İnsanları oldukça etkileyen ve hastalıktan kısa süre sonra ölümlere sebep olabilen bu hastalık çok kayıplar verilmesine sebep olmuştur.

 Nasıl Mücadele Edilir: İstenmeyen bir sonuçla karşılaşmadan önce bahçelerinize, evlerinize ve işyerlerinize kene ilaçlama yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için ilaçlat.com’ un uzman ekibine güvenebilirsiniz.

BU KONUDA BİZE ULAŞIP ÜCRETSİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ

6 AY GARANTİLİ İLAÇLAMA HİZMETİ

ZİRVE İLAÇLAMA

0553 087 90 07

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA