Dezenfeksiyon

Antalya Corona Virüs

Corona Virüs Nedir?

Son günlerde ismi sıkça duyulan corona virüsleri aslında ilk olarak 1960’lı yıllarda tespit edilmiştir. Solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkileyen virüs, özellikle sonbahar ve kış aylarında etkilidir. Genellikle insanlarda hafif ve orta şiddette üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açmaktadır. Viral yollarla yayılan corona virüs, aslında sıklıkla karşılaşılan bir virüstür, fakat bu virüsün mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yoktur. Corona virüs %2 ila %10 oranında öldürücü bir mutasyona uğramaktadır, fakat klinik incelemeler sonucunda bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair kesin bir veri yoktur. Corona virüs, hayvanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Buna karşın hayvanlar corona virüslerinin oluşturduğu hastalığı rahatça atlabilmektedir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Birçok canlıda hastalıklara sebep olan corona virüsleri daha çok hayvanlarda bulunmaktadır ve virüs nadiren hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsanlar arasında bulaşıcılık, üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi; öksürme ve hapşırma ile damlacık şeklinde havaya saçılan virüsler ile olmaktadır. Bunun dışında virüs barındıran materyallere dokunulmasının ardından, ağız ve burunla oluşan temas ile bulaşabilmektedir.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs, üst solunum yolları enfeksiyonuna ait belirtiler göstermektedir.

-Solunum belirtileri (öksürük, nezle)

-Halsizlik

-Ateş

-Baş, boğaz ağrısı

-İştahsızlık

Bunların yanı sıra hastalık; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler de gösterebilmektedir.

Corona Virüs Tedavisi

Corona virüs hastalığı için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamakta olup, antibiyotikler de corona virüslere karşı etkisizdir. Hastalığın ağır olması ve corona virüs dışında ek bir hastalığın bulunması durumunda, hastanın hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmektedir.

Corona Virüsten Korunma Yolları

Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Bunun için de; dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı çok önemlidir. Düzenli uyku, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı materyallerle temas sonrası ağız, burun ve gözlere temas edilmemesi, kapalı ve havasız yerlerde mümkün olduğunca durulmaması hem corona virüs, hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili olacaktır.

 

Antalya Yaşam Hastanesi

Uzm. Dr. Ayşe Şadiye Sert

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA